Pagaliau tai įvyko ir Vilniuje!

Žinia, šį šeštadienį Vilnių sudrebino LGBT eitynių „Už lygybę“ aidai. Pirmosios Lietuvoje tokio pobūdžio eitynės sulaukė didžiulio dėmesio netgi iš pačių abejingiausių Lietuvos visuomenės narių.

Teko aktyviai dalyvauti šiuose savaitgalio renginiuose, todėl dalinuosi įspūdžiais savo bloge.

Susitikimas su europarlamentare Sophie in ‘t Veld

Eitynių išvakarėse kartu su dar keletu Liberalaus jaunimo narių turėjome susitikimą su ALDE frakcijos atstovais ir europarlamentare iš Olandijos D66 partijos Sophie in ‘t Veld. Susitikimo tema, žinoma, buvo kitą dieną turėjusios įvykti pirmosios Lietuvoje LGBT eitynės „Už lygybę“.

Bendra susitikimo nuotaika pasikeitė, kai tik prieš pat jį sužinojome, jog eitynės vis dėlto įvyks. Su europarlamentare diskutavome apie tai, kaip pirmosios eitynės vyko kitose Rytų ir Vidurio Europos šalyse, kaip jas priėmė šių valstybių visuomenės, kalbėjome apie liberalių jėgų indėlį ginant žmogaus teises, taip pat Lietuvos visuomenės situaciją šiuo klausimu.

Diskusijoje paaiškėjo, jog Lietuva užsienio žiniasklaidoje išsiskiria iš kitų mūsų regiono valstybių, kaip ekstremaliai homofobiška ir priešiška šalis, nepaisant to, kad posovietinio regiono visuomenėse šie žmogaus teisių klausimai yra labai problematiški apskritai.

Šeštadienio renginys buvo labai didelis žingsnis Lietuvos žmogaus teisių istorijoje, nepalikęs abejingų. Jis buvo reikalingas tam, kad diskriminaciją kenčiantys žmonės pamatytų – jie gali ir turi teisę būti savimi.

Eisena „Už lygybę“

Seniai ketinome dalyvauti eisenoje palaikant tuos, kurių prigimtinės teisės yra paminamos. Vis dėlto penktadienio vakare įvyko tam tikra painiava, atrodė, eitynės šeštadienį nebeįvyks ir štai, teismas leido, eitynės užklupo netikėtai :).

Anksti ryte pasiskambinau vienam TJA lyderių Artūrui pasiteirauti, ar yra kokių pakitimų dėl eitynių. …Ir sužinojau, kad pačiame miesto centre esančią TJA būstinę naktį užpuolė chuliganai, daužė langus, mėtė Molotovo kokteilius. Penktadienio naktį miestas buvo labai judrus, gatvėse vaikščiojo daugybė žmonių gilią naktį net Jakšto gatvė, kurioje ir yra šios organizacijos patalpos, klegėjo.

Žmonės kartais būna žiaurūs. Susimąsčiau, su kiek tokių veidų susidursime eitynėse, ar jų dalyvius žemins, ar spaujdys, ar mėtys akmenis… Vis dėlto miesto policija pasirodė labai pasiruošusi. Nepamenu tokių policijos saugumo pajėgų, atrodo, net kai viešėjo JAV prezidentas G.W.Bushas miestas tiek policijos nebuvo matęs.  Renginio organizatoriai buvo pasirengę saugoti didelės užsienio šalių delegacijos narius bei visus renginio dalyvius.

Į eitynes pajudėjome specialiu autobusu. Iš pradžių buvęs šios toks jaudulys: „o kas, jeigu…“ dingo, kai į jį sulipome. Dar vakare daugybė draugų sakė, jog nedalyvaus, nes paprasčiausiai „bijo gauti į galvą“. Tačiau buvo visiškai saugu.

Važiuojant autobusu matėme daug susirinkusių žmonių, tėvai su vaikais mojavo, daugybė jų buvo susirinkę tiesiog pasmalsauti, pasižiūrėti, kaip į bet kurią kitą demonstraciją. Galbūt būtų patys dalyvavę, jeigu saugumo reikalavimai nebūtų buvę tokie griežti…

Atvykus mus pasitiko lietus, nacionaldarbininkų vėliavos kairėje ir kryžiai kitame Neries krante dešinėje. Kai kurie žmonės, rodėsi, siekė apsisaugoti nuo paties šėtono :(. Apskritai paradas greičiausiai nebuvo toks įspūdingas palyginus su įvykiais jo prieigose. Eisena įvyko sklandžiai, kadangi buvo didelis atstumas tarp pačių eitynių ir jų priešininkų, keiksmų ir žiaurumo nematėme, tik vieną akimirką išvydome didelį kiekį ašarinių dujų ar kažkokių kitokių dūmų debesį – tai buvo ženklas, jog kai kurie susirinkusieji protestuoti rimtai siautėja. Nuėjus eisenos žingsnius susirinkome prie scenos ir išklausėme svečių, organizatorių bei renginio dalyvių kalbas.

Renginyje dalyvavo net keturi europarlamentarai, Švedijos ES reikalų ministrė B.Ohlsson, vienas Vokietijos Budestago narių, kiti užsienio šalių politikai, Amnesty International, Human Rights Watch atstovai, kiti užsienio svečiai. Renginyje dalyvavo tik du Lietuvos Seimo nariai – tai renginio globėja Marija Aušrinė Povilionienė ir Rokas Žilinskas. Nebuvo matyti ir liberalų – vienintelis Dainius Pūras iš Lietuvos Respublikos Liberalų Sąjūdžio išdrįso pasirodyti eitynėse ir palaikyti žmogaus teises.  Daugybės svečių kalbose skambėjo mandagios padėkos miesto merui Viliui Navickui, leidusiam eitynes. Išties būnant Lietuvos konservatoriumi nėra lengva eiti prieš partiją, tačiau juk jokios kitos išeities ir nebuvo – žmonės turi teisę susirinkti.

Nepasant to, kad renginys buvo kvestionuojamas net ir tolerantiškų visuomenės narių tarpe, jis buvo reikšmingas daugybei žmonių. Apsidairius aplinkui buvo galima pamatyti žmonių, kurių gyvenimai dėl netradicinės orientacijos išties yra dramatiški… Kai kurie verkė, įsidrąsinę skambino tėvams ir pasisakė …

Renginiui pasibaigus vėl grįžome autobusais, tik iš tolo nujausdami radikalų neapykantą. Tuo tarpu žiniasklaida buvo prisotinta informacijos, kas dėjosi atokiau tuo metu, kai eisena žygiavo. Mano vertinimu, radikalams politikams eisena buvo puiki proga konsoliduoti elektoratą: rėkti, įžeidinėti – puikios formos patraukti eitynėms nepritariančius konservatyvius, radikalius žmones. Atrodo, riba buvo peržengta ir akivaizdūs LR įstatymų pažeidimai už žmogaus orumo paniekinimą nebebus pamiršti.

Žiūrint vaizdus belieka stebėtis, kiek daug yra žmonių kitokį suvokiančių kaip prastesnį už save. Negana to, kiek daug tokių žmonių, kurie pasiryžę žiauriausiems dalykams. LR Seimo nario Petro Gražulio pasakymas: „pusę 3 mes kirsime šią liniją ir ten eisime“ palieka tiktai terpę pasvarstyti, ką būtų dariusi įsisiautėjusi minia, priėjusi paradą.

Ir vis dėlto kaip garsiai būtų skanduojama neapykanta kitokiems, kokių žiaurių priemonių būtų griebęsi radikalai, kaip homofobiškai Lietuva nuskabėjo užsienio žiniasklaidoje, Vilniuje ir visoje Lietuvoje atsirado ir didelė atsvara žiauriesiems. Renginyje būtų dalyvavę dar daugiau žmogaus teises palaikančių žmonių, jeigu ne griežti organizaciniai reikalavimai, Neries pakrantėse ir parado prieigose susirinko daugybė šalininkų, kurie paradui būnant kiek atviresniam būtų prisidėję.

Manau, kad kiti Lietuvoje vyksiantys paradai susilauks ne ką menkesnio priešiškumo, bet žingsnis po žingsnio visuomenė supras, jog beprasmiškai eikvoja energiją ir pyktį…

Lietuva skaudžiai bręsta ir mes esame tos brandos krypties kalviai bei liudininkai.

Liberaliai,

Aušrinė